Gebelikle birlikte başlayan ve gebeliğin bitimiyle karşılaşılan bir tablodur. Özellikle daha evvel varolan insülin direnci ile birlikte gebelikte bu durum iyice artar ve gestasyonel diyabete (gebelik şekeri) sebep olur. Genellikle semptomları belli olmaz.

Gebelik şekerinde risk faktörleri nelerdir?

Obezite

  • Gebelik öncesi insülin direnci
  • Bozulmuş glukoz toleransı
  • Anne yaşının ≥25 olması
  • Birinci derece akrabalarda diyabet öyküsü

Gebelik şekerine gebeliğin hangi dönemlerinde bakılır?

Gebeliğin 24-28. Haftalarında 50 g oral glikoz tolerans testi (OGTT) yapılarak teşhis konulur. Riskli hastalarda bu süre beklenmeyebilir. 1 saat sonunda kan şekeri 140 ve üzeri ise ileri bir test daha yapılır.

Amerikan Diyabet Cemiyeti(ADA) 100 g OGTT önerirken , Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) 75 g OGTT önermektedir. 100 g OGTT ile açlık kan şekeri ≥ 95 mg/dL, birinci saat kan şekeri ≥ 180 mg/dL, ikinci saat kan şekeri ≥ 155 mg/dL ve üçüncü saat kan şekeri ≥ 140 mg/dL değerlerinden en az ikisi tespit edilmişse gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) teşhisi konulur.

DSÖ değerlendirmesinde ise 75 g OGTT ile açlık kan şekeri ≥ 126 mg/dL ve ikinci saat tokluk kan şekeri ≥ 200 değerleri ndeyse teşhis konulur.

Gebelik şekeri konusunda en çok tercih edilen Uluslararası Diyabet ve Gebelik Çalışma Grupları kriterlerine göre 24-28. haftalar arasında yapılan 75 g OGTT ile açlık kan şekeri ≥ 92 mg/dL, birinci saat kan şekeri ≥ 180 mg/dL ve ikinci saat kan şekeri ≥ 153 mg/dL değerlerinden birinin mevcut olması durumudur.

Gestasyonel Diyabette Beslenme Tedavisi (Gebelik Şekerinde Beslenme Tedavisi)

Gebelik şekerinde beslenme tedavisinde hesaplamalar çok detaylı şekilde yapılarak günlük alınan enerjinin %45-50’si karbonhidrat,%15’i protein, %30’ u ise yağlardan gelecek şekilde ayarlanır. Annenin besin depolarının korunması ve bebeğin büyüme gelişmesini sağlamak primer öneme sahiptir. Öğün planlaması yapılırken özellikle karbonhidrat kaynakları öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılır. 3 ana öğünde karbonhidratlar eşit verilirken, ara öğünlerde de yine eşit verilir ancak ana öğünlerin 1/3‘ü oranında ayarlama yapılır.

Gestasyonel diyabette beslenme tedavisinde gebe birey muhakkak alanında uzman bir diyetisyene başvurmalıdır. Böylelikle hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını korumuş olur.

Sosyal Medyada Paylaş

Online Gebelik Diyeti ile Sağlıklı bir Hamilelik Dönemi sizleri bekliyor.

Online Diyet Programına katılmak için detaylar…

Online Diyet