Adet (Regl) Döneminde Beslenme

Menstruasyon (Adet dönemi); yaşları 12-45 arasındaki kadınlar için karakteristik normal bir durumudur. 28 günde bir görülebilen birkaç günden bir haftaya uzayabilen bir dönemdir.

Adet Dönemi

Adet dönemini çevre koşulları , ısı-ışık, stres , beslenme gibi durumlar hormonal salgıyı etkiler. Ayrıca hormonlardaki değişiklikler vücutta birtakım değişiklikler oluştururlar. Bunlar; iştah, vücut ısısı, böbrek- bağırsak fonksiyonları gibi durumlardır. Batı kadınlarının vejetaryen beslenen kadınların ve Afrika kadınlarının kan plazmalarında LH (luteinizan hormon), östrojen ve androjen düzeyleri birbirinden farklıdır. Et tüketimi fazla olan bireylerin adet döneminin daha uzun sürdüğü belirlenmiştir.plazmada östrojen seviyesi iştahı ve kilo alımını etkilemektedir.

Beslenme şeklinde ise karbonhidratlı besinlere daha çok yönelme gözlenmiştir. Adet döneminde metabolik bir çok değişiklikle olmaktadır. Metabolizma hızı yavaşlamakta ve vücuttan birçok kayıp olmaktadır. Özellikle çinko, bakır, magnezyum ve en çok kayıp olan günlük 1,4 mg ile demirdir. Yapılan araştırmalara göre bu kaybın anormal kanama olmadığı sürece anemiye sebep olamayacağı belirlenmiştir.

Regl Dönemi Beslenme Önerileri

Adet dönemi periyodu bir hafta öncesi, adet dönemi, ve sonrası bir hafta olmak üzere kadınlar üzerinde bir çalışma yapılmış ve bu çalışmada beslenme şekilleri, psikolojik ve fizyolojik durumları gözlenmiştir. Psikolojik olarak sinirlilik, huzursuzluk, sıkıntı, kaba ve sert olma halleri görülmüştür. Fizyolojik olarak vücut ısısının artması, tuz-su alımının artması ve ödem oluşması gözlenmiştir. Bunun dışında konstipasyon (kabızlık) ağrı, bulantı ve iştah değişiklikleri gözlenmiştir. Bu bulguların hemen hemen hepsinin görülme sıklığının fazla olduğu tespit edilmiştir. Besin gruplarının tüketimine bakıldığında meyve ve sebze birinci sırada, yumurta ve et grubu besinler onun peşindedir. Adet dönemi sonrası et grubu ve tahıl- kuru baklagiller grubu besin tüketimi artmıştır.

Adet dönemi öncesi şeker ve tatlı tüketiminin arttığı tespit edilmiştir. Enerji tüketiminde en üst seviye adet dönemi ve adet öncesi dönemdir. Adet dönemi sonrası ise enerji alımı daha azdır. Dönemlere bağlı olarak kişilerde iştah durumu ve kilo durumu da değişiklik göstermektedir. Yapılan çalışmada kişilerinin stres durumunda da artma olduğu gözlenmiştir. Bunun adet döneminde magnezyum kaybına bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu dönemde magnezyum emilimi de vücutta azaldığında atımın da artmasıyla birlikte stres durumu olumsuz etkilenmektedir. Adet dönemi sonrası bireylerin en sakin oldukları dönemdir.

Adet Döneminde Besin Alımı Artışı

Adet döneminde besin alımının artmasının östrojenle ilgili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle östrojen seviyelerinin düşük olması besin alımının artırmakta ve kilo alımına sebep olmaktadır. Bu durumdan ovulasyonda iştahın azaldığı çıkarılmaktadır. Yapılan çalışmada adet dönemi öncesi ve adet döneminde besin alımının arttığı tespit edilmiştir. Adet dönemi öncesi ve döneminde karbonhidrat alımı artarken, adet dönemi sonrası protein alımı artmaktadır. Protein alımının artması bu dönemde ihtiyacın artmasından ileri gelmektedir.

Adet döneminde hangi besinler yenilmelidir?

  • Adet dönemi öncesinde kolay tolere edilebilen sulu, yarı sulu ve minerallerden zengin besinler tercih edilmelidir.
  • Adet döneminden bir hafta önce orta derecede karbonhidrat alımı ve hafif enerji alımı artırılmalıdır.
  • Adet dönemi sonrası ise protein alımı artırılmalıdır.

Bütün bunlara dikkat edildiğinde şikayetlerde azalma olacağı tahmin edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Online Gebelik Diyeti ile Sağlıklı bir Hamilelik Dönemi sizleri bekliyor.

Online Diyet Programına katılmak için detaylar…

Online Diyet